Close

Investičné stratégie

V Invest4Life riadime a spravujeme viac investičných stratégií. Tu nájdete ich výsledky. Pre Vašu predstavu.

PMPT stratégie

Povedz mi, koľko „to“ má zarábať. A ja ti dám investíciu, ktorá to vie.
PMPT – portfólia modelovaná na Post-modernej teórii portfólií (Post-Modern Portfolio Theory). Zjednodušene povedané, zmiešali sme nástroje tak, aby pri dodržaní doporučeného času, riešenie dosahovalo určitého priemerného výnosu. V čom je problém? Nič nie je zadarmo, čím vyšší potenciál výnosu, čím viac to má zarábať, tým väčšie kolísanie budete musieť psychicky zvládnuť. 
Áno, vyrovnanie sa s tým, o koľko môže hodnota „skočiť“ dole bez toho, aby vás to znervóznilo tak, že investíciu predáte je kľúčom. 
Preto sme vytvorili niekoľko variant riešení, s odstupňovaným výnosom a aj maximálnym poklesom, ktorý by mohol nastať.

ESG PMPT – opäť logika PMPT, s rozdielom, že použité nástoroje musia spĺňať štandardy ESG investovania. To znamená, že použité nástroje a ich správcovia neinvestujú do aktív, ktoré nespĺňajú štandardy ESG (environmental, social, governance). V praxi sa jedná o neivestovanie do spoločností zaoberajúcich sa fosílnymi palivami, zbrojného priemyslu, alebo využívajú detskú prácu a pod.

Legendárne portfólia

Investovať ako investičné legendy.
Chcete investovať podľa podobných zásad akými sa riadia hodnotoví investori, ako je Warren Buffett, alebo dlhodobo a udržateľne ako Nórsky ropný fond alebo dáte prednosť logike, dosahovaniu výnosu za každej situácie, podobne ako uplatňuje Bridgewater Raye Dalia? Tak to sú inšpirované Legedárné portfóliá. Išli sme na to z druhej strany. Pozreli sme sa na zásady úspešných investičných správcov, vytvorili podľa nich riešenie.

Strategie

Niekolko strategií spravujeme pre našich priamych partnerov, dalšie pre 3. strany, v rámci poskytovania servisu ďalším spoločnostiam finančného poradenstva a sprostredkovania.

Prečo hovoríme o viacerých investičných stratégiách? A nie o jednej-dvoch tých jediných správnych?
Pri investovaní neexistuje jedna jediná správna cesta. Možností je mnoho. Preto aj vhodných investičných stratégií môže byť viac.
Budú sa líšiť podľa očakávaní, preferencií a možností investora.
To, čo ale ako investor potrebujete vedieť je, čo od nich môžete očakávať, ako sa budú správať a či vás dovedú k cieľu.

Pre našich priamych partnerov a pre verejné využitie držíme tri rady efektívnych portfólií – Legendárne portfólia, PMPT a ESG PMPT.

Marec 2023

Zánik 167 rokov starej banky v Európe, pád Silicon Valey Bank a Signature ban v USA, mnoho komentárov, aj marec bol zaujímavý. Hrozí nám banková kríza? Nie, nehrozí. Naozaj nie, prečo nie si môžete vypočuť na našom YT kanále.

Paradoxne, pre dynamické aktíva a dlhodobých investorov sa objavili dobré správy. Hlavné centrálne banky dali ďalším zvýšením sadzieb najavo, že to myslí s infláciou vážne, ale aj rýchlosťou reakcie na pád bánk, že sú pripravené vzniknuté problémy riešiť. Bankový sektor síce dostáva zabrať, ale dokáže so situáciou vysporiadať.

O čom sa nehovorí je, že rast sadzieb zrejme najviac ohrozuje reality a realitné spoločnosti. Tam budú príležitosti pre odvážnych investorov. Pre tých, ktorí chcú budovať majetok.

Zhodnocovanie prostriedkov chce klud. Aj keby mali padať hviezdy. 
A mimochodom, naše portfóliá opäť dosiahli v marci veľmi dobré výsledky.

Február 2023

Jeden mesiac rýchly rast nahor a teraz trhy premýšľajú čo ďalej.

Rozhodnú US FED a EÚ ECB. A dáta z trhu práce a výška inflácie.

Praktická ukážka toho, že reálne nejde trhy časovať. Že nerastú linárne, ale ako evolúcia v prírode alebo vľudskej spoločnosti. Nič moc, pomaly sa pripravujú a potom rýchly rastový špurt a pak zas chvíľu len pomalý a obmedzený rast. Aby zase poskočili hore. A kto nie je na trhu v tých pár dňoch, keď trhy rastú, pripravuje sa o zásadnúčasť ziskov.

Aj to je dôvod, prečo je hlúposť sa snažiť trh„prekabátiť“, jednoducho buďte na trhu prítomní, ideálne pravidelnou investíciou.


Factsheet-y PMPT porfólií
Január 2023

Čo majú spoločné roky 1931, 1969 a 2022? Od roku 1926, v modernej histórii kapitálových, sa iba trikrát stalo, že v rovnakom roku klesali ceny akcií aj kvalitných dlhopisov. A keď sa k tomu pridá, že ceny komodít rástli, cez klesajúcu výrobu, ceny energií rástli, cez klesajúcu spotrebu a zlato rástlo výrazne pomalšie ako inflácia, máme tú situáciu, ktorú sme ešte nezažili. Anomália, ktorá nejednému analytikovi zamotala hlavu.

Rok 2022 bol pre vôľu investorov investovať obzvlášť náročný.

Ale teraz pozitívnejšia štatistika, index S&P500 zažil 59 rokov, kedy jeho hodnota klesla, ale 140-krát bol na konci roka vyššie ako na začiatku. V 70% prípadu rástol.

Máme veľkú šancu, že rok 2023 bude pre investície pozitívnym rokom. Prvý polrok bude ešte určite náročný, ale v druhom? Investície odmeňujú tie trpezlivé …

Factsheet-y PMPT porfólií